Дома Фудбал Англија Руни ги изненади навивачите: Го брани Тен Хаг

Руни ги изненади навивачите: Го брани Тен Хаг

Резултатската криза на Манчестер Јунајтед и проблемите на тимот на Ерик тен Хаг веќе подолго време се меѓу главните теми на Островот. Освен лошите резултати во Премиер лигата и Лигата на шампионите, тие беа елиминирани и во Лига купот од Њукасл со 3:0.

Таа тема не можеше да ја заобиколи ниту легендата на клубот од неговите најславни денови, Вејн Руни, кој денес е колега на Тен Хаг и го води тимот на Бирмингем во Чемпионшип. Руни наведува дека критиките се дел од тренерската работа, но и дека играчите треба да ја подобрат формата.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


„Таква е работата и ние ја прифаќаме. Со тоа доаѓа и голем притисок. Тен Хаг знае како е да се води Манчестер Јунајтед. Не оди онака како што сите се надеваа. И играчите мора да преземат одредена одговорност. Тие не играат на нивото на кое можеат, но секогаш менаџерот е најкритикуваниот“, изјави Руни.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Халанд се посрамоти: Од неколку метри промаши – празен гол! 🎥

Ерлинг Халанд во денешното градско дерби против Манчестер Јунајтед го имаше едно од најгол…