Дома Фудбал Реал Мадрид со рекордни приходи и покрај пандемијата

Реал Мадрид со рекордни приходи и покрај пандемијата

Шпанскиот гигант Реал Мадрид регистрира рекордни приходи за Европа од 681.2 милиони евра за сезоната 2019/20, иако сумата е 8% помала од минатогодишната, пренесуваат шпанските медиуми.

Приходите на Реал за време на пандемијата од Ковид се најголеми во споредба со останатите европски клубови во 5-те најдобри лиги. Баерн Минхен објави приход од 607.2 милиони евра, а на трето место е Ливерул со 557 милиони. Потоа следуваат ПСЖ (540.6 милиони) и Јувентус (401.4).

Клубовите забележаа голем пад на приходите најмногу од билети и ТВ права, но истражувањето покажува дека некои клубови добиле подобри спонзорски договори. Ливерпул со новите договори има 14% повеќе приходи од минатата сезона, а после него следува Баерн со 4%.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Добри вести за Ливерпул пред мечот со Тотенхем

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп конечно може да се пофали со добри вести пред утрешното…