Дома Останати Ракомет Ракометарот кој со Вардар ја освои Лигата на шампионите стави крај на кариерата

Ракометарот кој со Вардар ја освои Лигата на шампионите стави крај на кариерата

Легендата на шпанскиот ракомет, Жоан Канељас објави крај на кариерата. 37-годишниот ракометар кој го носи дресот на Кадетен Шагхаузен заминува во пензија откако освои бројни трофеи во многу првенство.

Помеѓу титулите е и онаа со Вардар во Лигата на шампионите, дресот на црвено-црните го носеше во периодот од 2016 до 2018 година


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


ањлас во кариерата настапуваше уште за гиганти како: Барселона, Атлетико Мадрид, Сиудад Реал, Кил, ПИК Сегед…сепак, таа титула со Вардар му е единствената во Лигата на шампионите.

За репрезентацијата на Шпанија одигра 204 натпревари и постигна 502 гола. Со „Црвената Фурија еднаш беше европски, а еднаш светски шампион.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Хаос на трибините, братот на Јокиќ нападна навивач🎥

Кошаркарите на Денвер синоќа на драматичен начин го совладаа Лос Анџелес Лејкерс во НБА пл…