Дома Фудбал Останато ПСЖ е финансиски најмоќниот клуб во светот

ПСЖ е финансиски најмоќниот клуб во светот

Францускиот шампион Пари Сент Жермен го потисна Манчестер Сити од врвот на листата на финансиски најмоќни клубови, покажа анализата напревена од Soccerex Football Finanse.

„Светците“ имаат финансиски индекс од 5,13, кој се определува според вредноста на тимот, финансиите на клубот како и можноста за потенцијални инвестиции.

Анализата покажа дека ПСЖ успеал да ги намали долговите за 70 милиони евра во последната година, додека долговите на Манчестер Сити се зголемиле за 90 милиони евра. Германскиот гигант Баерн Минхен е на третото место на финансиски најмоќни клубови во светот.

Потоа следуваат Тотенхем и Реал Мадрид кој го комплетираат Топ 5, а во Топ 10 се уште Арсенал, Челзи, Ливерпул, Јувентус и Борусија Дортмунд.

Меѓу водечките клубови во Европа најголем пад бележи Манчестер Јунајтед, кој падна за осум позиции и сега се наоѓа на 16-то место на табелата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Од собирач на топки до играч во нокаут фазата од Лигата на шампионите (ФОТО)

Aко ги следите своите соништа се е можно, а вистински доказ за тоа се бројни фудбалери кои…