Дома Топ вести Поради немирите во Каталонија, „Ел Класико“ ќе се игра на „Сантиаго Бернабеу“!?

Поради немирите во Каталонија, „Ел Класико“ ќе се игра на „Сантиаго Бернабеу“!?

0

Напнатата политичка ситуација во Каталонија е причина за шпанската фудбалска федерација да размислува да го смени редоследот на одигрување на дуелите меѓу Реал Мадрид и Барселона.

Според пишувањата на „АС“, Федерацијата предложила големото дерби помеѓу Барселона и Реал кое е на програмата на 26-ти октомври да се игра во Мадрид, наместо на „Камп Ноу“.

Мечот требаше да се игра на Камп Ноу во 13 часот, но Ла Лига им предложила на Барса и Реал мечот да се одржи во Мадрид на Сантијаго Бернабеу, а возвратниот натпревар, во март следната година, да биде на Камп Ноу.

Конечната одлука за евентуалната промена на местото на одигрување на „Ел Класико“ ќе ја донесе Комитететот за натпреварување.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Поранешниот спортски директор на Милан открива детали: Управата му кажуваше на Гатузо кој да игра

Џенаро Гатузо во ноември 2017 година го превзема Милан, а си замина во мај 2019 откако не …