Дома Македонски спорт Поминаа точно 10 години од – „Леле, леле што направивме“! 🎥

Поминаа точно 10 години од – „Леле, леле што направивме“! 🎥

Кошаркарската репрезентација на Македонија пред десет години го направи најголемиот успех со совладувањето на селекцијата на Литванија и пласманот во полуфиналето на Европското првенство.

Веројатно секој Македонец се сеќава на зборовите на херојот од овој натпревар Владо Илиевски: „Леле, леле што направивме! Но, и на легендарниот коментар на Игор Трпески, коментаторот на овој натпревар кој со вистинска емоција извикуваше; „Тројка, Тројка…“.

Ова се моменти кои засекогаш ќе останат запишани во аналите на македонскиот спорт. За жал сега македонската кошаркарска репрезентација е далеку од своите најдобри денови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Ново издание на бизнис трката Ново издание на бизнис трката Business Run 2021

На 25 септември во Скопје ќе се одржи Business Run 2021, штафетна трка за тимови од македо…