Дома Фудбал Германија Официјално: Тухел заминува од Баерн!

Официјално: Тухел заминува од Баерн!

Баерн Минхен официјално објави дека Томас Тухел нема да биде нивни трене по крајот на актуелната сезона.

Актуелниот договор на Тухел имаше важност до 30-ти јуни 2025 година, меѓутоа оваа одлука е донесена по разговорите помеѓу извршниот директор на клубот, Јан-Кристијан Дрисен и тренерот Тухел.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Причината за ваквата одлука е повеќе од јасна. Баерн е многу блиску по сезоната 2011/2012 да има сезона без освоен трофеј. Во Бундеслигата веќе Леверкузен има предност од осум бода, елиминирани се од Купот на Германија, додека во Лигата на шампионите во првиот осминафинален натпревар претрпеа пораз од Лацио од 1:0.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Премиер лигата ќе воведе полуавтоматски офсајд

Англиската Премиер лига од следната сезона ќе има уште една новина која е поврзана со упот…