Дома Фудбал Англија Норвич експресно се врати во Премиер лигата!

Норвич експресно се врати во Премиер лигата!

Mинатата сезона Норвич го загуби премиерлигашкиот статус, меѓутоа „канаринците“ по само една сезона во Чемпионшип се враќаат во англиската елита.

Норвич е лидер во Чемпионшип со 90 освоени бодови, осум повеќе од второпласираниот Вотфорд и дури 14 повеќе од третопласираниот Свонси. Брентфорд и Свонси денес одиграа реми, а тоа за Норвич значеше и математички обезбедување промоција.

Инаку, во Чемпионшип може да бидеме сведоци на една интересна ситуација. Имено, покрај Норвич во добра ситуација да се борат за пласман во Премиер лигата се Вотфорд и Бурнемоут. Ако и овие две екипи изборат промоција тогаш сите три екипи кои лани испаднаа експресно би се вратиле.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Богаташ купи клуб за да може да игра неговиот син од 126 килограми📷

Фудбалските клубови за жал станаа „играчки“ на богатите луѓе. Па неверојатна приказна ни п…