Дома Фудбал Останато Официјално: „Златно момче“ за 2020 е Ерлинг Халанд!

Официјално: „Златно момче“ за 2020 е Ерлинг Халанд!

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд е добитникот на наградата „Златно момче“ за 2020 година која се доделува за најдобриот млад фудбалер во Европа.

Ваквата награда традиционално ја доделува италијански „Тутоспорт“. Норвежанецот собра најмногу гласови, зад него заврши Ансу Фати од Барселона, а како третопласиран Алфонсо Дејвис од Баерн Минхен.

Во топ 10 место добија уште: Џејдон Санчо, Едунард Камвинга, Дејан Кулушевси, Фил Фоден, Доминик Собослаи, Букајо Сака и Винисиус Жуниор. Последните три добници на оваа награда беа Жоао Феикс, Матијас Де Лихт и Килијан Мбапе.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„Светците“ подобри од „ѓаволите“, Жиру имаше шоу во Севиља🎥

ПСЖ го освои „Олд Трафорд“, фаворитите  немаа проблем вечерва во Лигата на шампиони. Гости…