Дома Фудбал Италија Откриени деталите од договорот помеѓу Мората и Јувентус

Откриени деталите од договорот помеѓу Мората и Јувентус

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Алваро Мората денес треба да го комплетира трансферот во Јувентус.

„Старата дама“ за едногодишна позајмица ќе плати 10 милиони евра, а следното лето ќе има право да го откупи за 45 милиони евра.

Мората денес треба да ги мине лекарските прегледи, а потоа ќе стави потпис на договорот со Јувентус.

Италијанските медиуми открија дека Мората во Торино ќе заработува 7,5 милиони евра по сезона со вклучени бонуси.

Тоа е малку од актуелната плата која Шпанецот ја добива во Атлетико, но Мората се согласил да на помали примања за да се пресели во Јувентус.

Тој веќе го носеше дресот на „старата дама“ од 2014 до 2016 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Се формира „Европска Премиер лига“ – проект тежок 6 милијарди

Англиските гиганти Манчестер Јунајтед и Ливерпул започнаа преговори околу формирањето на „…