Дома Фудбал Останато Организаторот на летот во кој загина Емилијано Сала доби затворска казна од 18 месеци

Организаторот на летот во кој загина Емилијано Сала доби затворска казна од 18 месеци

Организаторот на летот во кој загина Емилијано Сала неодамна беше прогласен за виновник за несреќата, а сега му е одредена и казна затвор.

Дејвид Хендерсон ќе одлежи казна затвор од 18 месеци. Тој е обвинет заота што во организацијата на летото не се испочитувани сигурностите мерки и протоколи. На летото покрај Сала загина и пилотот.

Мартин Гуди кој го водеше случајот при изрекување на пресудата посочи дека Хендерсон во целата ситуација се однесувал неодговорно и го ставил личниот профит и интерес пред безбедноста на патниците.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…