Дома Фудбал Останато „Небото се отвори, стадионот експлодира“ – 30 години од денот кога Звезда го сруши големиот Баерн Минхен! 🎥

„Небото се отвори, стадионот експлодира“ – 30 години од денот кога Звезда го сруши големиот Баерн Минхен! 🎥

24 април 1991 година ќе остане запишан со златни букви во историјата на Црвена Звезда и српскиот фудбал.

На тој ден беше одигран познатиот натпревар на „Маракана“ помеѓу Звезда и Баерн кој заврши со резултат 2:2 и после кој црвено-белите изборија пласман во финалето на Купот на европските шампиони. Првиот натпревар во Минхен Звезда го доби со 2:1.

Постарите љубители на фудбалот сигурно се сеќаваат на погодокот на Михајловиќ од слободен удар, голот на Аугенталер низ нозете на Стојановиќ, стативата на Волфарт…

Не може да се пронајде љубител на фудбалот во Србија, но и тука кај нас кој не се сеќава на познатиот коментар на Милојко Пантиќ: „Небото се отвори, стадионот експлодираше“…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Фудбалерите го одработија првиот тренинг во Амстердам 📸

Maкедонската фудбалска репрезентација ја чека натпреварот од последното коло во групата на…