Дома Фудбал Репрезентации На денешен ден Југославија го победи Бразил (ВИДЕО)

На денешен ден Југославија го победи Бразил (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Југославија многу често беше на врвот на светскиот и европскиот фудбал, меѓутоа освен едно олимписко злато не стигна до некое друго поголемо одличје.

На денешен ден пред точно 90 години Југославија дебитираше на Мундијалот во Монтевидео Уругвај и тогаш ја забележа една од своите најголеми победи.

Репрезентацијата предводена од Бошко Симоновниќ успеа да го победи силниот Бразил со 2:1. Головите за Југославија ги постигнаа Александар Тирнаниќ и Ивица Бек, единствениот гол на Бразил беше дело на Прегуиња.

На овој турнир Југославија се прикажа во одлично светло, а по Бразил тимот на Симоновиќ славеше против Боливија со 4:0. Настапот за Југославија заврши во полуфиналето каде што Уругвај беше подобар со високи 6:1.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Дел Пиеро: Пирло има се што треба да биде подобар од Зидан

Зинедин Зидан во првите две ипол сезони како тренер освои три титули во Лигата на шампиони…