Дома Останати Кошарка Му пресуди спектакуларниот настап на Нено: Рајковиќ доби отказ во ЦСКА

Му пресуди спектакуларниот настап на Нено: Рајковиќ доби отказ во ЦСКА

Eден од најдобрите македонски кошаркарски тренери, Емил Рајковиќ повеќе не е тренер на ЦСКА.

Рајковиќ доби отказ по натпреварот кој неговиот тим го загуби од Уникс, а во кој блескаше Ненад Димитријевиќ со 40 поени, 9 асистенции и 6 скокови.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Сакам да ја искажам мојата благодарност до ЦСКА Москва и претседателот Андреи Ватутин за непрекинатата соработка и довербата која ја покажа кон мене и ми дозволи да предводам еден од најуспешните тимови во историјата на европската кошарка. Во овие две години забележавме многу победи и многу убави моменти кои ќе ги паметам вечно“, изјави Рајковиќ.

На кормилото на ЦСКА, Рајковиќ седна во летото 2022 година и во првата сезона постави рекорд по бројот на победи (30), но и рекорд по број на победи во низа (24). Пред ЦСКА, Рајковиќ седеше на клупата на: Карпош Соколи, Фени Индустри, Работнички, Салкс, МЗТ, Стал, Астана и Автодор.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Огромна чест: Евгениј Поп Ацев примен во меѓународната „Куќа на славните“!

Maкедонскиот пливачки маратонец, Евгениј Поп Ацев викендов на 18-ти мај доби големо призна…