Дома Останати Мекинро тврди: Ѓоковиќ ќе освои повеќе Грен слем титули од Надал и Федерер

Мекинро тврди: Ѓоковиќ ќе освои повеќе Грен слем титули од Надал и Федерер

Легендарниот тенисер Џон Мекинро е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе успее да биде подобар од Роџер Федерер и Рафаел Надал според број на освоени Грен слем титули.

По неодамна завршениот Вимблдон на кој триумфираше Ѓоковиќ во епско финале, повторно се разгоре трката за Грен слем титули, како и за епитетот „најдобар“. Во моментов пред Србинот се Рафаел Надал со 18 Грен слем трофеи и Роџер Федерер кој е рекордер со 20.

Сепак, Мекинро смета дека ситуацијата ќе се смени во корист на Ѓоковиќ и тоа во годините кои доаѓаат.

„На крајот, верувам дека Ѓоковиќ ќе има повеќе Грен слем титули од Надал и Федерер. За две-три години мислам дека ќе се случи тоа“, тврди Мекинро.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Видео: Арогантен тенисер со еден потег го згрози целиот свет

Францускиот тенисер Елиот Бенчетрит се најде на мета на критики на јавноста за неговото од…