Дома Останати Тенис Медведев го победи Тим и го освои завршниот Мастерс во Лондон

Медведев го победи Тим и го освои завршниот Мастерс во Лондон

Данил Медведев е новипт шампион на завршниот турнир во Лондон.

Во вчерашното финале Медведев се справи со Доминик Тим во три сета (4:6, 7:6/2, 6:4).

Првиот сет донесе подобра игра на рускиот тенисер кој не искористи неколку брејк топки, па затоаво вториот гем доби казна. Поголема неизвесност видовме во продолжението кога се играше гем за гем се до тај брејкот. Тим беше подобар на почетокот, но потоа Медведев врза седум поени во низа ја превзема контролата. Медведев беше подобар во завршницата и се избори за одлучувачки сет.

Во последниот сет Медведев направи брејк, а Тим не беше физички способн да се врати и да направи пресврт.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Eнди Мареј нема да игра на УС Опен

Eнди Мареј прво најави дека ќе игра на претсојниот УС Опен, но сега откажа учеството откак…