Дома Фудбал Репрезентации Мбапе, Анри, Виера, Турам…Французите си го избраа најсилниот тим на сите времиња (ФОТО)

Мбапе, Анри, Виера, Турам…Французите си го избраа најсилниот тим на сите времиња (ФОТО)

„Л’Eкип“ на читателите им даде тема заизбор на најдобриот тим на Франција на сите времиња.

На секоја позиција во формација 4-2-3-1 Французите можеа да бираат помеѓу тројца, а интересно е што Дидиер Дешамп во тимот е играч-селектор. Дешамп во 1998 година како капитен ја предводеше Франција до тронот, за светкото злато да го освои и во 2018 како селектор.

На голот е Фабијан Бартез. Десен бек е Лилијан Турам, лев Биксенте Лизарзу, тандемот стопери е составен од Лоран Блан и Марсел Десаили, пред одбраната се Дидиер Дешамп и Патрик Виера. Десно крило е Мбапе, шпиц Анри, лево Зидан, а зад нив како поддршка е Мишел Платини.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Како Ешли Јанг од оваа ситуација не постигна гол?

Фудбалерот на Интер Ешли Јанг вечерва против Борусија Менхенгладбах имаше едно неверојатно…