Дома Фудбал Англија Мартинез се расплака како мало дете по освоениот трофеј во ФА-купот 🎥

Мартинез се расплака како мало дете по освоениот трофеј во ФА-купот 🎥

Арсенал синоќа го освои ФА-купот, откако во финалето го совлада градскиот ривал Челси со 2-1. А по крајот на натпреварот следеше доделувањето на трофејот, како и солзи кај голманот Емилијано Мартинез.

По 10 години во клубот, шест позајмици, Мартинез доби шанса на голот на „топчиите“ по повредата на Бернд Лено, па синоќа беше дел од победничкиот тим.

За Мартинез, од сите фудбалери на Арсенал, најмалку се знае и зборува, но синоќешниот трофеј за негобеше посебен. Па така, едвај успеа да даде кратка изјава по мечот.

Мартинез пристигна во клубот како 17-годишно момче и го напушти своето семејство и Аргентина, а една деценија подоцна доби шанса меѓу стативите.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Вака изгледа идеалниот тим во Серија А според „ОПТА“ 📸

Експертите на „ОПТА“ кои најмногу се занимаваат со статистика ја следеа и штотуку завршена…