Дома Топ вести Манчестер Јунајтед спремен да ја активира клаузулата на Упамекано

Манчестер Јунајтед спремен да ја активира клаузулата на Упамекано

Раководството на Манчестер Јунајтед донело одлука следното лето да ја активира откупната клаузула на дефанзивецот на Лајпциг, Дајот Упамекано.

Упамекано неодамна го продолжи договорот со Лајпциг, но во него има откупна клаузула која е релативно ниска, и изнесува 38 милиони фунти.

Англиските медиуми тврдат дека „црвените ѓаволи“ ќе ја активираат откупната клаузула веднаш по завршувањето на сезоната.

Интерес за Упамекано покажуваат многу европски гиганти, пред се Арсенал, Реал Мадрид, Ливерпул и Манчестер Сити, па поради тоа „црвените ѓаволи“ сакаат што е можно побрзо да се договорот со неговиот агент.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Ентони Дејвис потпишува договор вреден 190 милиони долари

Ентони Дејвис се договорил со Лејкерси за договор вреден 190 милиони долари. Дејвис во Леј…