Дома Фудбал Англија Манчестер Сити се огласи после одлуката на УЕФА

Манчестер Сити се огласи после одлуката на УЕФА

man city

Манчестер Сити е исфрлен од УЕФА натпреварувањата во наредните две години и е казнет со дополнителни 30 милиони евра поради кршење на финансискиот фер плеј.

УЕФА оваа одлука ја соопшти денеска, а тимот од Манчестер веднаш излезе со соопштение во кое очекувано искажаа големо разочарување.

„Манчестер Сити е разочаран, но не е изненаден од денешната одлука на УЕФА. Во декември 2018. година истражителите во УЕФА јавно ги најавија санкциите за клубот, пред истрагата воопшто да започне. УЕФА покрена истрага, ја спроведе и судеше Клубот поднесе приговор поради сите случувања и жалба до дисциплинската комисија во УЕФА, а после оваа одлука ќе се покрене и постака за жалба до Арбитражниот суд за спорт во Лозана.“ – соопштија од Сити.

Во случај одлуката на УЕФА да остане на сила, Сити нема да го гледаме во наредните две сезони во ЛШ, што секако ќе биде голем удар за овој клуб.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Хероите од Бергамо: Аталанта играчите ги плаќа колку и англиски второлигаш кој се бори за опстанок!

 Сезонава Европа има нови фудбалски херои, Аталанта игра фантастично и е блиску да се избо…