Дома Фудбал Англија Манчестер Сити и Ливерпул се најскапи клубови во светот

Манчестер Сити и Ливерпул се најскапи клубови во светот

Пандемијата на Ковид предизвика огромни финансиски загуби во фудбалските клубови. Клубовите претрпеа големи финансиски загуби, а имаше и голем пад на вредноста на играчите.

И покрај сето тоа водечките европски клубови продолжувата да имаат огромна пазарна вредност на своите тимови.

Според најновото истражување Манчестер Сити и Ливерпул се на врвот на најбогатите тимови во светот. Обштата вредност на нивните фудбалери надминува 2 милијарди евра.

„Граѓаните“ се на првото место за 2020 година, 31 фудбалер на овој клуб е проценет на 1.04 милијарди евра. Меѓутоа, вредноста на дури 27 фудбалери од овој тим е намалена во однос на минатата година.

Најскапиот фудбалер на тимот, Рахим Стерлинг загубил 32 милиони евра од пазарната вредност и моментално е проценет на 128 милиони евра.

Тимот на Ливерпул е проценет на 1.02 милијарди евра. Пазарната вредност на двете најскапи ѕвезди на „црвените“, Салах и Мане се намалила за 60 милиони евра.

На трето место е Барселона и покрај сите проблеми кои ги има клубот и тимот е проценет на точно 1 милијарда евра. Потоа следуваат Челзи и Реал Мадрид со 930.5 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Бостон намали на 3:2 против Мајами и остана во игра за големото финале 🎥

Кошаркарите на Бостон Селтикс синоќа го совладаа Мајами Хит со 121:108 и со тоа намалија н…