Дома Актуелно Лејкерс го доби дербито, Дончиќ немоќен сам

Лејкерс го доби дербито, Дончиќ немоќен сам

Ноќта на НБА паркетите ја одбележи дербито помеѓу Лос Анџелес Лејкерс и Бостон Селтикс, а актуелниот шампион славеше со 95:96.

Лејкерси на минута и половина имаа +7 (89-96), но Бостон успеа да се доближи. Имаа и шанса за победа, но Волкер не успеа да поентира.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Со тоа актуелните прваци стигнаа до 15. победа оваа сезона. Ги предводеше Дејвис со 27 поени, а Леброн даде 21. За Слетикси најефикасен беше Тејтум со 30 поени.

На крилјата на одличниот Лилард кој уфрли 44 поедни Портланд исто така во неизвесен натпревар во гости го победи Чикако Булс со 122:123.

Одличниот Дончиќ повторно беше на ниво. Постигна 29 поени против Феникс, но тоа не беше доволно за Далас кој на крајот загуби со 105:111.

Резултати:

Шарлот – Милвоки 126:114

Чикаго – Портланд 122:123

Мајами – Сакраменто 105:104

Њу Орлеанс – Хјустон 112:126

Бостон – Лос Анџелес Лејкерс 95:96

Сан Антонио – Мемфис 112:129

Далас – Феникс 105:111

Голден Стејт – Детроит 118:91

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Актуелно

Проверете

Халанд се посрамоти: Од неколку метри промаши – празен гол! 🎥

Ерлинг Халанд во денешното градско дерби против Манчестер Јунајтед го имаше едно од најгол…