Дома Останати Кошарка Куба го победи САД во кошарка!

Куба го победи САД во кошарка!

Репрезентацијата на САД изминатата ноќ загуби од Куба со 67:81 и тоа за оваа селекција беше прв триумф во историјата на овој спорт над Американците.

Кубанците беа предводени од кошаркарот на Макаби, Хасиел Риверо кој оствари учино код 11 поени и девет скока. Педро Бомбино одигра одличен натпревар со 19 поени.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Треба да се знае дека Американците во овој дуел настапија со далеку послаб од состав од оној кој го имаат на располагање и играа со кошаркари од Џи-лигата.

Со таков состав не успеаа да ги победат Кубанците вторпат во неколку дена. Заедно со САД и Куба во групата Д се уште Бахами и Порторико.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Милан го купува голгетерот на Леверкузен

Напаѓачот на Баер Леверкузен, Виктор Бонифејс е голема желба на италијанскиот гигант Милан…