Дома Македонски спорт Мак ракомет Кjелце пресилен за Еурофарм Пелистер

Кjелце пресилен за Еурофарм Пелистер

Пелистер го забележа деветтиот пораз од исто толку одиграни натпревари во Лигата на шампионите, откако загуби на гостувањето кај Кјелце со 35-25.

Избраниците на Бранислав Ангеловски се држеа солидно само во воведниот дел, но домаќините го покажаа својот квалитет па уште на полувреме стигна до висока предност (18:13).


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Во вториот дел само константно растеше предноста на Киелце кој отиде и на „двоцифрена“ разлика од 10 голови разлика, која ја одржуваа до самиот крај.

Најефикасен кај Пелистер беше Цехте со седум голови, Пешевски постигна пет, во составот на Кјелце седум гола даде Трастарсон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Македонија напредуваше на европската ФИБА ранг листа

Машката сениорска репрезентација на Македонија е на 58. место на светската рејтинг листа, …