Дома Фудбал Италија Карактерот на Ибрахимовиќ на своја кожа го почувствувал младиот дефанзивец на Милан

Карактерот на Ибрахимовиќ на своја кожа го почувствувал младиот дефанзивец на Милан

Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ иако е во поодминати играчки години и понатаму прикажува одлични настапи во дресот на Милан.

Освен што е задолжен за постигнувањето на голови Ибрахимовиќ во Милан има и улога на лидер во соблекувалната. Карактерот на Ибрахимовиќ на своја кожа го почувствувал младиот дефанзивец Пјер Калулу.

Овој млад фудбалер во Серија А одигра шест натпревари за Милан, а дебитираше во декември минатата година. На своето деби поради лошите временски услови планирал да носи ракавици.

Но, Ибрахимовиќ тоа не му го дозволил.

„Носеше ракавици, но му кажав да ги соблече. Како еден млад дефанзивец може да дебитира со ракавици? На тој начи сигурно нема да ги исплаши противниците“, изјави 39 годишниот Швеѓанец за „Кориере дело Спорт“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Галијани позитивен на коронавирус

Aдријано Галијани, 76 годишниот директор на второлигашот Монца е заразен со коронавирус. С…