Дома Македонски спорт Историски успех: Ивановски во четвртфинале на Вимблдон

Историски успех: Ивановски во четвртфинале на Вимблдон

Македонскиот тенисер Калин Ивановски постигна историски успех и се пласираше во четвртфинале на Вимблдон во јуниорска конкуренција.

Талентираниот Ивановски во осминафиналето во три сета со 6:4,5:7,6:0 го победи осмиот носител Едас Бутвилас.

Калин по одлично одиграниот прв сет во вториот по водството од 4-2 во гемови ја загуби концентрацијата и му дозволи на противникот да го добие сетото и да израмни на 1-1.

Во решавачкиот трет сет Ивановски беше надмоќен и не му дозволи на противникот да освои ниту еден гол и се пласира во четвртфинале, каде ќе игра против  подобриот од мечот меѓу Артнак од Словенија и Шпанецот, Роденас.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Паднал договор: Чурлинов се сели во Барнли!

Новинарот Флоријан Плетенбург кој работи за германскиот „Спорт1“ објави дека постигнат е д…