Дома Фудбал Репрезентации Ирак после девет години одигра натпревар во Багдад, згрмеа 30.000 навивачи 🎥

Ирак после девет години одигра натпревар во Багдад, згрмеа 30.000 навивачи 🎥

Фудбалската репрезентација на Ирак после девет години одигра натпревар во главниот град Багдад.

Ова беше голем ден за љубителите на фудбалот во Ирак. Кога започна интонирањето на химната трибините згрмеа, а навивачите на крајот задоволни си заминаа дома. Пред 30.000 гчедачи на „Ал-Мадин“ стадионот Ирак ја пречека селекцијата на Уганда и славеше со 1:0.

Стадионот „експлодираше“ во 17. минута од натпреварот. Ала Абас со спектакуларни ножички погоди за водство од 1:0. Тој гол се покажа како единствен и решавчки. Најважно за Ирак сепак е што конечно одигра домашен натпревар во главниот град.

Сцените од трибините доволно зборуваат.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…