Дома Видео Хаос на прес-конференцијата на Ирак: Обезбедувањето го спасуваше селекторот 🎥

Хаос на прес-конференцијата на Ирак: Обезбедувањето го спасуваше селекторот 🎥

Селекцијата на Ирак до 95-тата минута водеше со 2:1 против Јордан, но потоа во две минути прими два гола и беше елиминирана.

Иако Ирак одигра одлична групна фаза, дури ја победи и Јапонија по поразот од Јордан селекторот Жесус Касас се најде на жесток удар на домашните медиуми.

Новинарите освен што го критикуваа шпанскиот стратег дури имаа и обид физички да се пресметаат на прес-конференцијата. Во прес-салата новинарите изразија незадоволство тврдејќи дека селекторот повеќе мислел на интервјуата за шпанските медиуми отколку за осминафиналето

„Ниту еден селектор од репрезентацииите кои играа осминафинале не дава интервјуа пред натпреварите. Како може вас тоа да ви паѓа на памет?“, викаа ирачките новинари кои и му се приближуваа на селекторот.

На крајот тие ја напуштија просторијата, а Касас пред малиот број странски новинари објасни дека неговите интервјуа не влијаеле на играта на репрезентацијата.