Дома Фудбал Знаете ли дека Меси одиграл натпревар за Атлетико Мадрид?

Знаете ли дека Меси одиграл натпревар за Атлетико Мадрид?

Лионел Меси без сомнение е една од најголемите икони и легенди во историјата на фудбалот, а најдлабока трага остави во Барселона која ја напушти во 2021 година, а со солзи се прости од клубот во 2021 година кога се пресели во Пари Сен Жермен.

Меси како слободен играч потпиша богат договор со ПСЖ и тоа беше трансфер кој ги шокираше сите.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Аргентинскиот волшебник, роден во Росарио, не издржа и се расплака на заминувањето кое мораше да се случи поради лошата финансиска состојба во клубот кој немаше начин да го задржи.

Во дресот на Барселона одигра 778 и постигна 672 гола, освојувајќи се што можеше да се освои. Играјќи за својот матичен клуб (пристигна од Аргентина како момче во Ла Масија), стана најдобар играч во светот и има рекордни седум „Златни топки“, последната ја освои како играч на Интер Мајами.

Но, знаете ли дека на еден натпревар го носеше дресот на Атлетико Мадрид? Тоа се случи во 2009 година на хуманитарен натпревар органзииран од Макс Родригез кој во тој период беше голема ѕвезда на аргентинската репрезентација и Атлетико Мадрид. Дресот на Атлетико Реал Мадрид го носеше едно полувреме.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Што значеше гестот на Араухо по црвениот картон? 🎥

Бaрселоа загуби со 1:4 од Пари Сен Жермен пред своите гледачи во реваншот од четврт-финале…