Дома Фудбал Зидан ќе го вади Реал од кризата со нова формација

Зидан ќе го вади Реал од кризата со нова формација

Формацијата на Зидан 4-2-3-1 доживеа бродолом во Париз, па во наредниот период нема да биде користена пренесува „АС“.

Мадриѓаните ќе играат со два офанзивини играчи, но не поради тоа што нападот е проблем, туку за да спречат проблеми во дефанзивата со оглед на тоа дека во досегашните пет натпревари примија дури девет голови. Најмногу проблеми има во средниот ред и нив ги предизвикаа Лука Модриќ и Иско, но и Федерико Валверде.

„АС“ пишува дека во овој момент Зидан размислува за формација 4-4-2 и 4-3-1-2, но тоа не значи дека во стартниот тим место ќе добие Лука Јовиќ, најистурен покрај Бензема би бил Еден Азар.

Промената на системот Зидан ќе се обиде да ја искористи веќе во недела на стадионот „Рамон Санчез Писхуан“. Со новиот систем Зизу би се обидел да има посед во офанзивата, за да дојде во ситуација неговиот тим да се прашува на теренот. Французинот во текот на припремните, но и на почетокот на сезоната често преминуваше во формација 4-4-2, меѓутоа ниту таа формација не даде резултат.

Мадриѓаните така играа во пријателскиот натпревар против Рома. Тогаш тројката на средината ја сочинуваа Модриќ, Касемиро и Крос, пред нив беше Иско, а во нападот Бензема и Азар.

Гостувањето кај лидерот Севиља е од голема важност за Реал во овој момент и евентуален пораз може да создаде сериозни компликации на тимот на Зидан.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Бонучи за најтешката одлука во неговата кариера: Во Милан сфатив дека Јувентус е мое семејство

Леонардо Бонучи пред 10 години првпат стигна во Јувентус, а во 2017 година го направи најш…