Дома Останати За Роналдо, Меси и Ѓоковиќ нема место во борбата за наградата „Лауреус“

За Роналдо, Меси и Ѓоковиќ нема место во борбата за наградата „Лауреус“

Кристиано Роналдо и Лионел Меси по подолго време не се номирани за престижната награда на академијата „Лауреус“.

Португалецот и Аргентинецот стандардно беа тука во последните неколку години, но сега има промена. Сепак, ако се погледне годината тогаш нивното изоставување и не може да се каже дека е изненадување. Претставник од фудбалот е Роберт Левандовски кој имаше фантастична година со Баерн Минхен.

Изненадување е што го нема Новак Ѓоковиќ кој имаше одлична година и оваа награда ја освојуваше во 2012, 2015, 2016 и 2019.
Фаворити за оваа година се Рафаел Нафал, Роберт Левандовски и Луис Хамилтон. Кај дамите фаворитки се Федерика Брињоне и Наоми Осака.

Во категоријата „Откритие на годината“ фаворит е Ансу Фати од Барселона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Нејмар: Планирам да станам професионален покер играч

Бразилскиот фудбалер Нејмар во овој момент е еден од најплатените фудбалери во светот, а н…