Дома Фудбал Италија Заврши уште едно римско дерби. Лацио убедливо подобар од Рома

Заврши уште едно римско дерби. Лацио убедливо подобар од Рома

Фудбалерите на Лацио се радуваа на победа во големото градско дерби, совладувајќи ја Рома со 3-1.

На „римското дерби“ одиграно попладнево на „Олимпико“ два од трите голови за лациалите ги постигна Сенегалецот Балде Диао Кеита, првиот во 12.минута, а вториот на пет минути пред крајот (85). Во листата на стрелци се запиша и Србинот Душан Баста, додека почесниот гол за Рома го постигна Дениеле Де Роси (45) од пенал.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Ова беше првиот од осумте натпревари од 34.коло во Серија А кои се играат денеска.