Дома Фудбал Останато Европа гласала за Левандовски, но остатокот од светот го избрал Меси

Европа гласала за Левандовски, но остатокот од светот го избрал Меси

Лионел Меси во понеделникот ја освои својата седма „Златна топка“.

Меси освои 613 бода и славеше пред напаѓачот на Баерн кој заврши со 580, додека третопласираниот Жоргињо од Челзи дојде до 460 бодови. За многумина е неправедно што Меси ја доби наградата пред Левандовски, но Аргентинецот имаше повеќе гласови во остатокот од светот, додека Европа гласала за Левандовски.

Имено, европските новинари му дале 198 бодови на Левандовски, 151 на Меси, сепак разликата е направена со гласовите од остатокот од светот. Меси таму доби 462 гласа, а Левандовски 382.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Фудбалерот кој го испровоцира црвениот картон на Нуњез добивал закани по живот

Дарвин Нуњез нема по добро да го памети мечот против Кристал Палас, откако доби црвен карт…