Дома Фудбал Англија Гвардиола: Останувам и ако не исфрлат во четврта лига!

Гвардиола: Останувам и ако не исфрлат во четврта лига!

Во петок Манчестер Сити доби шокантна вест за суспензија од Лигата на шампионите во наредните две сезони.

УЕФА го казни шампионот на Англија поради кршење на ФФП (финансискиот фер-плеј) и лажирањето на документи за спонзорските договори во периодот од 2012 до 2016.

Секако дека ова е лоша вест за Сити, неиграњето во ЛШ во наредните две сезони може сериозно да го врати клубот назад, но Пеп Гвардиола е спремен да остане што и да се случи.

„Останувам тука без оглед на се. Дури и да не исфрлат во четвртата лига, јас ќе бидам тука. Ова е време во кое треба да се држиме заедно“, изјави Гвардиола за „Скај Спорт“.

Договорот на Гвардиоа истекува на крајот на сезоната 2020/2021. Сити во овој момент игра во осминафиналето и ќе се обиде да го освои најелитното клупско натпреварување со оглед на тоа дека е јасно дека Ливерпул ќе биде шампион во Премиер лигата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Нејмар во соблекувалната дознал за смртта на Коби, сега опиша како сето тоа изгледало

Пред нешто повеќе од два месеци светот беше во шок откако се потврди дека во хеликоптерска…