Дома Фудбал Лига на шампиони Гвардиола за тинејџерот на Борусија: Можеби лаже за годините, предобар е за 17 годишник

Гвардиола за тинејџерот на Борусија: Можеби лаже за годините, предобар е за 17 годишник

Борусија Дортмунд не успеа преку Манчестер Сити да стигне до полуфиналето во Лигата на шампионите.

Англискиот шампион славеше со 2:1 и така се пласираше помеѓу најдобрите четири тима во Европа каде што ги чека двомеч со ПСЖ.

Одлични натпревари против Сити одигра талентираниот Џуд Белингам кој само уште еднаш потврди дека има голем квалитет.

Белингам во реваншот беше стрелец на голот за Борусија, а пофалби после натпреварот доби и и од тренерот на „граѓаните“ Пеп Гвардиола.

„Не можам да верувам. Можеби лаже за годините. Предобар е за еден 17 годишник“, изјави Пеп после натпреварот.

Белингам во Борусија пристигна летото 2020 година од Бирмингем за 25 милиони евра и со неговото доведувае тимот од Дортмунд покажа дека знае што прави. Интерес за неговите услуги тогаш покажаа Баерн и Јунајтед, но тинејџерот ги избра „милионерите“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Чави веќе започна преговори со Барселона

Каталонски „Спорт“ ексклузивно пренесува дека Барселона започнала преговори со Чави Ернанд…