Дома Фудбал Останато Газдите на ПСЖ купуваат клуб од Премиер лигата

Газдите на ПСЖ купуваат клуб од Премиер лигата


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Катарските сопственици на ПСЖ имаат желба да инвестираат во клуб од Премиер лигата.

Според „Скај Спорт“ претседателот Насер Ал-Келаифи имал средба со претседателот на Тотенхем, Даниел Леви во Лондон минатата недела, па разговарале на таа тема.

„Катар Спорт Инвестмент“ го има во сопственост ПСЖ и мал дел од акциите на португалска Брага, па сега има намера да го зголеми своето портфолио со клуб од Премиер лигата.

Тоа е по примерот на „Сити фудбал груп“, кој поседува 11 фудбалски клубови низ велиот свет. Можно е Катарците да покажат интерес и кон гигантите Манчестер Јунајтед и Ливерпул, чии сопственици веќе бараат нови купувачи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Познати датумите на двете Ел Класико во Купот

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓ Шпанската фудбалска федерација денес ги одре…