Дома Останати Авто Мото Волф призна: Бил изненаден од одлуката на Хамилтон

Волф призна: Бил изненаден од одлуката на Хамилтон

Директорот на Мерцедес, Тото Волф денес призна дека бил изненаден од одлуката на Луис Хамилтон да го напушти Мерцедес и од 2025 година да вози за Ферари.

Волф изјави дека ги слушнал гласините дека Хамилтон може да замине, но не бил сигурен се додека седумкратниот светски шампион во Формула 1 не потврдил самиот на состанокот во среда.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Хамилтон во болидот на Ферари ќе седне во 2025 година. Британецот во 2013 година го замени Мекларен со Мерцедес и со овој тим освои шест шампионски титули, еднаш триумфираше и со Мекларен.

„Бев изненаден кога ги слушнав гласините неколку дена претходно, но сакав да го почекаме доручекот кој го планиравме за среда наутро. Тогаш ја објави веста“, откри Волф.

Хамилтон минатото лето го продолжи договорот со Мерцедес до крајот на 2025 година, меѓутоа екипата ќе ја напушти една година претходно со активирање на клазулата за ослободување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Милан го купува голгетерот на Леверкузен

Напаѓачот на Баер Леверкузен, Виктор Бонифејс е голема желба на италијанскиот гигант Милан…