Дома Фудбал Винисиус добро ќе ја наплати одличната форма: Реал му нуди богат договор!

Винисиус добро ќе ја наплати одличната форма: Реал му нуди богат договор!

Реал Мадрид ја освои шампионската титула во Ла Лига, па сега им претстои битката во Лигата на шампиони (ЛШ), каде што за трофејот ќе се бори против Ливерпул.

Еден од најдобрите фудбалери на „кралевите“ оваа сезона е Винисиус Жуниор, кој постигна 21 гол и 20 асистенции, а клубот од Мадрид е подготвен да му понуди нов договор до 2028 година со плата од 10 милиони евра годишно.

Откупната клаузула би се зголемила од 350 милиони евра на неверојатна милијарда евра, па така Бразилецот ќе биде безбеден.

Ваква клаузула досега имаа само двајца фудбалери на Барселона, а тоа се Педри и Ансу Фати, кои неодамна потпишаа нови договори со каталонскиот гигант.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…