Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Симулацијата на Ковачиќ ги налути Португалците: Тоа е срање!

Видео: Симулацијата на Ковачиќ ги налути Португалците: Тоа е срање!

Реал Мадрид синоќа победи на гостувањето во Лисабон со 2:1 и тоа со гол во 85-та минута, иако на терен скоро 30 минути играше со играч повеќе.

Токму тој момент кој се случи во 64-та минута всушност го одлучи натпреварот, а главен актер беше Матео Ковачиќ, кој со симулација изнуди црвен картон на десниот бек Жоао Переира.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Снимката покажа дека Ковачиќ симулираше жесток удар и бараше казна за противникот, па може да се заклучи дека неправедно беше исклучен.

Тренерот на домаќините Жорге Жесус истакна дека тој детал го одлучил натпреварот и тоа нема никаква врска со фер-плеј.

„Жоао не направи ништо, но симулацијата на Ковачиќ го исфрли од натпреварот. И тоа е фер плеј? Мака ми е од тоа да се зборува за фер-плеј во фудбалот. Ковачиќ беше паметен, но неговиот потег е срање“, изјави Жесус по натпреварот.


Joao Pereira Red Card After Punching Mateo… by fabiolafarrelly

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Салах: Гледам победнички менталитет, ова може да биде наша сезона

Ливерпул успеа со пресврт да дојде до трите бода против Кристал Палас со погодоците погодо…