Дома Фудбал Останато Ван Бастен: Ван Дајк не е добар капитен, само креира хаос

Ван Бастен: Ван Дајк не е добар капитен, само креира хаос


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Легендата на холандскиот и светскиот фудбал, Марко ван Бастен отворено го критикуваше капитенот на репрезентацијата Вирџил ван Дајк.

Ван Бастен е лут на понижувачкиот пораз од Франција (4:0)  и според него Ван Дајк не е вистински лидер и не дава јасни инструкции на соиграчите.

„Тој само прави бучава, но не кажува ништо. Не е јасен и прецизен. Добар капитен размислува на глас, кажува јасно што се случува. Тој само стои таму и креира хаос. Ова потоа носи недоразбирања. Во соблекувалната е добар, во фудбалот тактички и технички не. Потребен е џентлмен на теренот, лидер“, изјави Ван Бастен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Луис Енрике фаворит за тренерското столче во ПСЖ

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Кристоф Галтие сино…