Дома Фудбал Бундеслигашот го менува тренерот кој помина 29 години во клубот

Бундеслигашот го менува тренерот кој помина 29 години во клубот

Тренерот на германскиот прволигаш Фрајбург Кристијан Штрајх ќе го напушти клубот на крајот на сезоната по 12 години како тренер, објави бундеслигашот.

58-годишниот првпат му се приклучи на клубот како играч пред да стане нивни младински тренер во 1995 година. Тој ја презеде функцијата тренер на првиот тим во јануари 2012 година.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Под водство на Кристијан Штрајх, Фрибург го доживеа најпросперитетниот период во својата историја.

Во сезоната 2022/23. го однесе клубот во осминафиналето на Лига Европа за прв пат во нивната историја, а подвигот го повтори и оваа сезона.

Под негово водство, Фрајбург дојде најблиску до голема титула во својата историја, се квалификуваше во финалето на Купот на Германија во 2022 година, кое го загуби на пенали од РБ Лајпциг.

„Кристијан Штрајх го напушта СЦФ на крајот на сезоната по 29 години тренерска работа“, објави клубот на Инстаграм.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Б…