Дома Македонски спорт Мак ракомет „Бомба“ од Битола: Кузмановски потпиша за Еурофарм Пелистер!

„Бомба“ од Битола: Кузмановски потпиша за Еурофарм Пелистер!

Во истиот ден во кој беше потврдено дека Филип Кузмановски повеќе не е ракометар на германски Вецлар пристигнува вест за негов потпис со македонскиот шампион Еурофарм Пелистер.

27-годишниот Кузмановски е дете на Пелистер, сите ракометни чекори ги направи во Битола и доби афирмација во нашиот дрес. Потоа се пресели во Металург, кратко играше во Еурофарм Работник, па се одлучи за интернационална кариера. Кузмановски избра германски предизвик и ја искуси Бундеслигата.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Една сезона го носеше дресот на Магдебург, па три сезони настапуваше за Хановер, а од јануари годинава го носеше дресот на Вецлар.

Кузмановски наскоро ќе му се стави на располагање на стручниот штаб и неговото деби се очекува деновите во Суперлигата и Лигата на шампионите. Официјалното претставување на Кузмановски како нов ракометар на Еурофарм Пелистер е закажано за понеделник 20 ноември.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Каков потег: Додека сите протестираат, Модриќ покажа колку е голем!

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија…