Дома Фудбал Барселона добива финансиска инјекција од 200 милиони

Барселона добива финансиска инјекција од 200 милиони

Каталонскиот клуб Барселона е на добар пат да добие финансиска инјекција од 200 милиони евра, пренесува „АС“.

Тоа ќе биде со продажбата од 49% на сестринската компанија „БЛМ“, која се занимава со марчендајзинг на клубот.

Тоа исто така ќе значи дека каталонскиот гигат ќе биде многу помалку зависен од очекуваната зделка со CVC.

Се очекува веднаш после продажбата да биде составен нов борд на директори на компанијата кој ќе биде предводен од Лапорта.

Ова е одлична вест пред летниот трансфер пазар бидејќи Барселона ќе има финансиска моќ да настапи на трансфер пазарот и да ги исполни желбите на Чави (ТУКА).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…