Дома Фудбал Германија Баерн постигна договор вреден 600 милиони евра!

Баерн постигна договор вреден 600 милиони евра!

Германскиот шампион Баерн Минхен склопи мега договор со „Ауди“.

Како што и се очекуваше, Баерн ја продолжи соработката со автомобилската компанија на уште четири години. Новиот договор со произведувачот на автмобили ќе има важност до 2029 година, што значи дека отпаѓа можноста за соработка со БМВ.

Според медиуми во Германија Баерн од ова спонзорство ќе добие 60 милиони евра, претходно договорот беше на 40 милиони евра, ова на крајот на Баерн ќе му донесе околу 600 милиони евра.

„За Баерн овој договор е важен стратешки чекор за во иднината“, изјави директорот на клубот Карл-Хајнц Румениге.

„Ауди“ е партнер на клубот веќе 17 години, Наводно БМВ бил спремен да плати 800 милиони евра, меѓутоа во Баерн намале доверба.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Киелини: Погба? Кога дојде мислев дека е само уште еден играч во низата

Пред да се врати во Манчестер Јунајтед во 2016 гофина за 105 милиони евра Пол Погба од Јун…