Дома Фудбал Лига на шампиони Англичаните најдоа замерка на Звезда – им пречел спонзорот!

Англичаните најдоа замерка на Звезда – им пречел спонзорот!

Аргентинецот Лионел Меси заработи повреда во победатан а својот тим над Торонто со резултат 4:0.

Maнчестер Сити ја победи Црвена Звезда со 3:1 во првото коло од Лигата на шампионите во вторникот.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Во 45 минута српскиот тим изненадувачки поведе со голот на Букари, но Сити во второто полувреме постигна три гола за целосен пресврт. По натпреварот Англичаните имаа критики за Звезда и поради спонзорот на овој тим.

Руската нафтена компанија „Газпром“ веќе десет години е спонзор на српскиот гигант, а Англичаните замеруваат на тоа што „Газрпом“ доаѓа од Русија, која година ипол врши инвазија во Украина. Покрај тоа се тврди и дека тоа е компанија која ја уништува околината.

„Со продолжување на промовирање компании кои ја загадуваат околината, УЕФА е помагател во климатската криза. Газпром е најлош пример за тоа тоа. Не само што е еден од најголемите загадувачи во светот, туку нејзиниот профит се слива и во воената машинерија на Путин“, пишуваат Англичаните.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

По Италијанец – Србин на клупата на Брера!

Управата на ФК АП Брера Струмица за шеф на стручниот штаб го именуваше Бојан Круљ од Србиј…