Дома Македонски спорт Ал Фехја и Трајковски го освоија Купот на Саудиска Арабија

Ал Фехја и Трајковски го освоија Купот на Саудиска Арабија

Репрезентативецот на Македонија Александар Трајковски после репрезентативниот успех во изминатиот период и победата над европскиот шампион Италија со својот тим го освои Купот на Саудиска Арабија.

На пенали во финалето Ал Фехја славеше против Ал Хилал во Џеда. Трајковски беше стартер на натпреварот и играше до 105. минута.

До победата Ал Фехја стигна на пенали со 3:1. До водство прв стигна Ал Хилал во четвртата минута од судиското продолжение, а тимот на Трајковски изедначи во 66. минута. До регуларните 90 и продолженијата не видовме голови, па натпреварот се решаваше во пенал серијата.

За Ал Фехја ова е прв трофеј во клупската историја.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

ОФИЦИЈАЛНО: Салах потпиша нов договор со Ливерпул!

Мохамед Салах стави крај на сите шпекулации и потпиша нов договор со Ливерпул со важност д…