Дома Останати Тенис Ако нешто не се промени Ѓоковиќ ќе може да игра само на еден гренслем оваа сезона!

Ако нешто не се промени Ѓоковиќ ќе може да игра само на еден гренслем оваа сезона!

Ако Новак Ѓоковиќ остане невакциниран и не се променат протоколите во некои држави ќе има шанса да игра само на еден гренслем турнир оваа сезона.

Ѓоковиќ ќе може да учествува на Ролан Гарос кој е закажан за почетокот на јунји во Париз. Франција засега не бара задолжителна вакцинација за странските спортисти. Ситуацијата не е таква на другите два гренслем турнири во сезоната – УС Опен и Вимблдон.

На двете места, САД и Велика Британија се бара целона имунизација против коронавирусот за да се влезе во државата. Ваквите протоколи се исти за Мастерс турнирите во Мајами, Синсинати, Индијан Велс…

Ќе потсетиме, Ѓоковиќ вчера беше депортиран од Австралија по конечната одлука од Федералниот суд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако по…