Дома Македонски спорт Мак фудбал ПМФЛ: Вардар одличен во последната „проверка“ пред Зенит, стрелаа Грнчаров, Барсегјан и Глигоров

Македонскиот шампион Вардар во последниот натпревар пред дебитантскиот настап во Лигата на Европа запиша победа од 3:1 на домашен терен против тимот на Силекс.

Македонската фудбалска јавност, веројатно и вардарци очекуваа голема поддршка после фантастичните настапи во квалификациите, но македонскиот шампион играше само пред околу стотина гледачи.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

Сепак, тоа не им пречеше на избраниците на Чедомир Јаневски да одиграат добар натпревар и да ја запишат втората победа во првенството.

Натпреварот го отвори капитенот Бобан Грнчаров во 19 минута од средбата. До крајот стрелаа уште Тигран Барсегјан во 57 и Глигоров три минути подоцна. Единствениот гол за гостите од Кратово го постигна Милош Џорџевиќ.

Вреди да се истакне и дека голманот на црвено-црните, Гачевски одбрани пенал во 76 минута од средбата.

Да потсетиме, Вардар во четврток го очекува првиот натпревар од групната фаза во Лигата на Европа и тоа против руски Зенит, натпревар кој ќе се игра на Арената „Филип Втори“ со почеток во 21:05 часот.