Дома Фудбал Tретолигашот кој го исфрли Атлетико вреди 200 пати помалку!

Tретолигашот кој го исфрли Атлетико вреди 200 пати помалку!

Леонеса, клуб од втората група во Секунда Б дивизијата или трет ранг во шпанскиот фудбал во 1/16 финалето на купот приреди вистинска сензација.

После продолженија тие го победија Атлетико Мадрид кој важи за трет најголем клуб во Шпанија. Токму ваквите работи се посебниот сјај на куп натпреварите кога малите клубови ги елиминираат поголемите, но ова е огромно изненадување.

Освен разликата во статусот и силната Леонеса и Атлетико многу се разликуваат и финаинсиски.

Целиот кадар на третолигашот според „Трансфермаркт“ вреди 4.9 милиони евра, а нивните најскапи играчи се проценети на 300.000 евра. Од друга страна според истиот извор Атлетико има вредност од 835 милиони евра, нивни најскапи играчи се Јан Облак и Жоао Феликс со вредност од по 100 милиони евра.

Сепак, парите не победуваат секогаш…

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Знаете ли кој е единствениот тим без пораз во 2020 година?

Не е никој од Барселона, Ливерпул, Јувентус, Реал, ПСЖ, Баерн… Единствен непоразен т…