Дома Фудбал Останато ПСЖ го освои првиот трофеј: Монако прегазен, ремек-дело на Ди Марија! (видео)

ПСЖ го освои првиот трофеј: Монако прегазен, ремек-дело на Ди Марија! (видео)

psg

Екипата на ПСЖ го освои францускиот Суперкуп. „Светците“ во денешното финале одиграно в Кина го совладаа големиот ривал Монако со убедливи 4:0.

Иако Томас Тухел на терен излезе со скоро резервен состав во кој од стандардните првотимци на теренот стартот се најдоа: Буфон, Силва, Верати, Рабио и Ди Марија, на крајот Монако доживеа дебакл.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

После неколку добри шанси серијата голови со мало ремек-дело ја отвори Анхел Ди Марија во 33 минута од натпреварот.

Седум минути подоцна следуваше нов гол во мрежата на Монако. Овој пат стрелец беше Нкунку за предност од 2:0.

Со овој резултат се замина на полувремето, а и во продолжение ПСЖ беше подобар тим. Имаа неколку одлични прилика, а натпреварот беше одлучен со голот на Тимотни Веа во 67 минута.

Во последните 15 минути настапи и Нејмар, конечните 4:0 ги постави Ди Марија со својот втор гол на натпреварот.